تطبیق سند با ملک

تطبیق سند با ملک

 

 

به دلایل مختلف لازم می شود که تطبیق سند با ملک انجام شود. برای این امر لازم است ابتدا نقشه یو تی ام از وضع موجود ملک تهیه شود. و در ادامه تطبیق آن با سند ملک انجام می شود. در واقع ممکن است در خواست تطبیق سند با ملک از جانب شهرداری و یا اداره ثبت اسناد داده شود. ممکن است افراد برای اخذ جواز ساخت به شهرداری مراجعه کنند. و این سازمان نیز به تفاوت وضع موجود و سند ملک پی ببرد. در واقع ممکن است وضع موجود و سند ملک اختلافاتی داشته باشند. در نتیجه به جهت اخذ جواز ساخت لازم است نقشه یو تی ام دو خطی تهیه شود. برای این امر مراجعه به فرد متخصص ضروری می باشد. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این امر را انجام دهد.

برای تهیه این نقشه ابتدا اقدامات لازم برای تهیه نقشه یو تی ام انجام می شود. و در نتیجه مساحت و ابعاد دقیقی از وضع موجود ملک معلوم می شود. در ادامه بر طبق مساحت و ابعاد درج شده در سند ملک و تطبیق این موارد بر روی یک نقشه واحد نقشه یو تی ام دو خطی تهیه می شود. با این کار معلوم می شود که تفاوت بین این اطلاعات وجود دارد. و یا بر هم منطبق می باشند.

حالت هایی که با تطبیق سند با ملک حاصل می شود:

بعد از تهیه نقشه یو تی ام دو خطی ممکن است حالت هایی به وجود آید. که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

  • در بهترین حالت ممکن است نقشه یو تی ام منطبق با اطلاعات سندی ملک باشد. این حالت مطلوبی است و مشکلی وجود نخواهد داشت.
  • ممکن است طول سندی با طول وضع موجود ملک مغایرت داشته باشد. و مساحت سندی از مساحت وضع موجود کوچک تر باشد
  • ممکن است طول سند با طول وضع موجود مغایرت داشته باشد و مساحت سندی بزرگ تر از مساحت وضع موجود ملک باشد.
  • در حالت دیگر ممکن است مساحت ها برابر و طول ها مغایرت داشته باشند.

تصحیح سند ملک

در صورتی که وضع موجود و سند ملک اختلافاتی داشته باشند و مساحت سند با وضع موجود نابرابر باشد لازم است اقداماتی انجام شود. یکی از مواقعی که در نتیجه این امر اتفاق می افتد زمانی است که طرح عقب نشینی اجرا شود. در نتیجه مساحت وضع موجود ملک کمتر از سند ملک خواهد شد. لازم است تصحیح سند ملک انجام شود تا این امر اصلاح شود.

برای انجام تصحیح سند ملک لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این امر را انجام دهد. این متخصص برای انجام تصحیح سند ملک اقدام به تهیه نقشه یو تی ام دو خطی می کند.

این متخصص ابتدا برداشت زمینی را انجام می دهد. و با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه برداشت دقیق زمینی انجام می شود. در ادامه با اتمام برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. سپس ابعاد و مساحت سندی و ابعاد و مساحت وضع موجود ملک تطابق داده می شود. و در نتیجه بر طبق اطلاعات حاصل از این نقشه تصحیح سند ملک انجام می شود.

تطبیق سند با ملک و انجام امور ثبتی آن با مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری در شرکت مهندسی نقشه برداری رادین مپ.

تماس باما 

09129277534

02166398316

نقشه رها سازی چیست؟

قبل از انجام ساخت و ساز افراد ملزم به اخذ جواز ساخت می شوند. این امر با مراجعه به شهرداری ممکن می باشد. برای صدور جواز ساخت نقشه یو تی ام با فرمت مورد نظر شهرداری در خواست می گردد. ولی اگر شهرداری تشخیص دهد مساحت و ابعاد وضع موجود ملک با مساحت و ابعاد سندی متفاوت است. در این صورت تا این مغایرت معلوم نگردد جواز ساخت صادر می شود.

در نتیجه برای بررسی مغایرت ها لازم است نقشه یو تی ام دو خطی تهیه شود. و باید به یک کارشناس رسمی دادگستری مراجعه شود. کارشناس بعد از تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود و همچنین بررسی حدود ثبتی مربوط به ملک در صورتی که تشخیص دهد ملک  به حدود املاک مجاور تجاوز کرده است. در نتیجه کارشناس نقشه یو تی ام رهاسازی را ترسیم می کند. و قسمت های اضافی با هاشور مشخص می گردد. و این سند جهت ارائه به شهرداری آماده می شود.

تهیه نقشه یو تی ام دو خطی از عهده چه کسی بر می آید؟

نقشه یو تی ام دو خطی ممکن است از جانب اداراتی همچون اداره ثبت اسناد و یا شهرداری در خواست شود. در نتیجه به جهت تهیه این نقشه می توان اقداماتی را انجام داد. برای تهیه نقشه تطبیق سند با ملک لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی متخصصی است که قادر است نقشه یوتی ام را با دقت بالا تهیه کند. این متخصص برای تهیه نقشه یو تی ام به این صورت عمل می کند که ابتدا وضع موجود ملک را با دقت بالا و باسیستم مختصات یو تی ام برداشت می کند. و سپس سند با وضع موجود تطبیق داده می شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. و برداشت زمینی با دقت بالا انجام می شود. این متخصص بعد از برداشت زمینی سپس ترسیم نقشه یو تی ام را انجام می دهد. در نتیجه ابعاد و مساحت سندی و وضع موجود ملک معلوم می شود.

سپس در یک نقشه واحد ابعاد سندی و وضع موجود منطبق می شوند تا مغایرت یا عدم مغایرت آنها بررسی گردد. همچنین مساحت سندی و وضع موجود نیز در آن درج می شود. تا این مورد نیز بررسی شود.

بعد از تهیه این نقشه ممکن است چند مورد پیش آید. اول اینکه ممکن است وضع موجود با سند تقریبا منطبق باشد .در این صورت تطابق در نظر گرفته نی شود و این نقشه آماده ارائه به شهرداری خواهد بود. تا اخذ جواز ساخت از شهرداری ممکن باشد.

همچنین ممکن است طول های سندی و وضع موجود مغایرت داشته باشند. و بر روی هم منطبق نباشند. و مساحت وضع موجود نیز با مساحت سندی مغایرت داشته باشند. در این صورت باید عملیات جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. تا بر طبق اسناد و مدارک ثبتی موقعیت ثبتی ملک معلوم شود. در صورتی که ملک به املاک مجاور تجاوز کرده باشد باید عقب نشینی انجام شود.

 

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما