هزینه تفسیر عکس هوایی

هزینه تفسیر عکس هوایی

هزینه تفسیر عکس هوایی طبق تعرفه سازمان نقشه برداری کشور تعیین می شود. و بستگی به نوع پروژه دارد.تفسیر عکس های هوایی توسط کارشناس رسمی دادگستری امکان پذیر می باشد. منظور از تفسیر عکس هوایی، تشخیص و شناسایی عوارض، استخراج اطلاعات و تعیین حدود بر روی عکس هوایی است. اندازه‌گیری کلیه ویژگی‌های هندسی شامل طول، عرض، مساحت و ارتفاع در تفسیر عکس های هوایی از اهمیت زیادی برخوردار هستند که یک کارشناس باید دقت لازم را در این مورد بکار ببرد.

کارشناس تفسیر عکس هوایی

برای شناسایی عوارض می‌توان از نشانه‌ها و معیارهای گوناگونی استفاده کرد. که این تخصص را کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری یا اموثبتی دارند.با مراجعه به کارشناسان زبده و متخصص در این زمینه می‌توان. حداکثر استفاده را از اطلاعات و مستندات عکس های هوایی برد.

عکس هوایی چیست؟

برداشت عوارض و جزییات از سطح زمین توسط دوربین‌های عکس‌برداری از ارتفاع را عکس هوایی می‌گویند که توسط هواپیما انجام می‌گیرد. در یک تقسیم‌بندی کلی امروزه دو نوع عکس هوایی وجود داد: عکس‌های آنالوگ و عکس‌های دیجیتال.

از کجا می توان عکس های هوایی را تهیه کرد؟

دو سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به‌عنوان متولیان امر عکس های هوایی می‌باشند. این دو سازمان آرشیوهایی از عکس‌ های هوایی کل ایران را در اختیار دارند.

با توجه به شرایط و نوع کار و پروژه و محدوده جغرافیایی خاص می‌توان به دو سازمان متولی مراجعه کرد. و با ارائه درخواست عکس‌های موردنظر را دریافت کرد. و اطلاعات خاص خود را از آن ‌ها طبق استاندارد ها و ضوابط استخراج می‌کنیم.

نحوه تفسیر عکس هوایی

منظور از تفسیر عکس هوایی، تشخیص و شناسایی عوارض، استخراج اطلاعات و تعیین حدود بر روی عکس هوایی است. اندازه‌گیری کلیه ویژگی‌های هندسی شامل طول، عرض، مساحت و ارتفاع در تفسیر عکس های هوایی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. که یک کارشناس باید دقت لازم را در این مورد به کار ببندد.

تفاوت عکس هوایی و نقشه چیست؟

تفاوت عکس ‌های هوایی نسبت به نقشه این است. که کلیه عوارض را به‌ صورت حقیقی و به همان شکلی که در طبیعت می‌ باشند، نشان می‌ دهد. و دلیل کمتر استفاده شدن از این امکانات عدم داشتن تخصص و اطلاعات است.در مواردی که بین مالکین املاک و کشاورزان در مورد زمین ‌های کشاورزی اختلاف به وجود می‌آید. عکس هوایی به‌ عنوان یکی از مستندات مورد استفاده قرار می ‌گیرد. و تفسیر می‌شود. تکلیف کاملاً مشخص می‌ گردد. البته همه این موارد حتماً باید مورد تأیید کارشناس قرار گیرد. و کارشناس با مهر و امضای خود به گزارش رسمیت داده. و آن را به‌ عنوان یک سند قابل استناد ارائه می‌ دهد.

عکس‌ های هوایی رقومی هم با پیشرفت علم و فناوری مرسوم شده ‌اند. که با دوربین‌های دیجیتال عکسبردای شده ‌اند و دارای دقت بهتری نسبت به عکس‌ های هوایی آنالوگ هستند. و قابلیت استفاده با نرم‌افزارهای گوناگون را هم دارند. البته با اسکن کردن عکس ‌های آنالوگ هم می ‌توان آن‌ ها را برای استخراج اطلاعات آماده نمود. ولی با به وجود آمدن عکس‌ های هوایی دیجیتال و با حذف مرحله اسکن دقت عکس ‌های هوایی رقومی به ‌مراتب بالا تر است.

هزینه تفسیر عکس هوایی

تفسیر عکس هوایی و تهیه گزارش

تفسیر عکس هوایی و تهیه گزارش زمانی انجام می شود. که مالکین اراضی زراعی قصد تهیه تامین دلیل را جهت ارائه به مراجع قضایی را داشته باشند. در صورتی که مالکین اراضی زراعی به ملی اعلام شدن اراضیشان اعتراض داشته باشند. به منظور اعتراض به این رای دولت لازم است. با انجام تفسیر عکس هوایی سابقه احیا در اراضی بررسی شود. برای بررسی سابقه احیا در اراضی لازم است. به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

تعیین زیرکشت بودن یا نبودن اراضی با تفسیر عکس هوایی

برخی از اختلافات مربوط به اراضی اختلاف بین دولت و مالکین اراضی می باشد. در واقع ممکن است دولت اراضی برخی از اشخاص را به اشتباه ملی اعلام کرده باشد. در این صورت افراد به این رای معترض خواهند بود. سپس لازم است زیر کشت بودن اراضی با انجام تفسیر عکس هوایی بررسی گردد. تا نوع اراضی معلوم گردد.

تعیین زیر کشت بودن یا نبودن زمین زراعی با تفسیر عکس هوایی از عهده فرد متخصص. و مورد اعتمادی هم چون کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی بر می آید. و به منظور انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا عکس هوایی پوشش دار قدیمی تهیه می شود. در ادامه تعبیر و تفسیر عکس هوایی تهیه می شود. این متخصص با استفاده از استریوسکوپ اطلاعات را با دقت بالا بر روی عکس هوایی بررسی خواهد کرد. و در نتیجه سابقه احیا در اراضی مورد بررسی قرار خواهد داد. با معلوم شدن سابقه احیا در اراضی در ادامه گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه می شود. این گزارش قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود. و با ارائه این گزارش معلوم می شود اراضی ملی نمی باشد. و زراعی بودن اراضی اثبات می گردد .و اختلافات بین مالکین اراضی و دولت حل می شود.

تهیه تامین دلیل تفسیر عکس هوایی

تامین دلیل به عنوان مدرک قابل ارائه به دادگاه،برای حل اختلافات دولت و مالکین اراضی لازم است تهیه شود. در واقع با ملی اعلام شدن اراضی می توان به رای دولت اعتراض نمود .سپس لازم است تامین دلیلی جهت ارائه به مراجع قضایی تهیه شود.تفسیر عکس های هوایی برای موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد.از این عکس ها برای جانمایی ملک، حل اختلافات، تشخیص اراضی موات، اثبات وجود بنا و …استفاده می شود.

در واقع دولت ممکن است یکسری از اراضی را ملی محسوب نماید.در این صورت افراد می توانند  بر این رای اعتراض نمایند. و جهت پیگیری پرونده خود در دادگاه مدارکی را تهیه نمایند.در واقع تنها با ارائه تامین دلیل می توان اراضی را از دولت پس گرفت .یکی از این مدارک گزارش تفسیر عکس های هوایی است. با انجام تفسیر عکس هوایی باید سابقه احیا در اراضی بررسی شود .در نتیجه با معلوم شدن وجود سابقه احیا در اراضی گزارش کارشناسی تهیه می شود.به منظور انجام تفسیر عکس هوایی مراجعه به یک فرد متخصص ضروری می باشد.در واقع کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی متخصص با تجربه ای است که می تواند به خوبی انجام تفسیر عکس هوایی را بر عهده بگیرد و اطلاعات لازم را از عکس هوایی دریافت کند.

برای انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا باید عکس هوایی تهیه شود.کارشناس به منظور تهیه عکس هوایی پوشش دار قدیمی به سازمان نقشه برداری مراجعه خواهد کرد.با مراجعه به این سازمان در نتیجه عکس هوایی بر اساس سال و موقعیت عکسبرداری تهیه می گردد. در ادامه تفسیر عکس هوایی آغاز می شود. با روش برجسته بینی تفسیر عکس هوایی انجام می شود. سابقه احیا مورد بررسی قرار می گیرد. در آخر گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه و مهر و امضا می شود.در نتیجه این گزارش قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

تهیه تامین دلیل تفسیر عکس هوایی

تهیه تامین دلیل تفسیر عکس هوایی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما