کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی

کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی

تفسیر و بررسی عکس هوایی انجام می شود تا اطلاعاتی از عکس هوایی حاصل شود. که تفسیر عکس هوایی کاربرد های بسیاری دارد و بسیاری از مسائل به کمک آن قابل حل خواهد بود.

تفسیر و بررسی عکس های هوایی و ماهواره ای امری بسیار دقیق و تخصصی است. و تفسیر و بررسی عکس هوایی از عهده هر فردی بر نمی آید.  کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی می تواند تفسیر عکس هوایی را با دقت بالا انجام دهد.

برای مثال ممکن است مالکین قطعات مجاور به دلیل به هم ریختگی مرز ها و مشخص نبودن حدود قطعه خود با همسایگان خود به مشکل بخورند. در نتیجه لازم است تامین دلیلی تهیه شود تا نشان دهنده حدود و مرز های اراضی باشد. همچنین از جمله اختلافاتی که ممکن است به وجود آید اختلاف بین مالکین اراضی زراعی و دولت است که بر سر حدود و مرز های اراضی به وجود می آید. در نتیجه بررسی سابقه احیا در اراضی ضروری می باشد.

با مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری برای بررسی سابقه احیا و یا بررسی دیوار کشی ملک  وی پس از تهیه عکس های هوایی و ماهواره ای تفسیر عکس هوایی را آغاز خواهد کرد. بررسی عکس هوایی با روش برجسته بینی ممکن است. با اتمام تفسیر عکس هوایی گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه می شود و مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

تفسیر عکس هوایی

به شناسایی و ارزیابی عوارض ثبتی در لحظه عکسبرداری از سطح زمین و همچنین بررسی و تطبیق آن با وضع فعلی تفسیر عکس هوایی می گویند. مفسر عکس هوایی با استفاده از تجربه و دانش خود و با استفاده از استریوسکوپ می تواند تفسیر عکس هوایی را انجام دهد.

تفسیر عکس هوایی کاربرد های بسیاری در امور مختلف دارد از جمله مهم ترین کاربرد های تفسیر عکس هوایی در امور ملکی حل اختلافات ملکی می باشد.

عکس هوایی و انواع آن

عکس هوایی امروزه در کشور ما توسط سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی اخذ می شود. با تفسیر و بررسی عکس هوایی در نتیجه اطلاعاتی از عکس هوایی به دست می آید و به کمک آن می توان مسائل را حل نمود. عکس هوایی انواع مختلفی دارند و اخذ عکس هوایی با پهباد و هواپیما انجام می شود. انواع عکس هوایی شامل:

عکس هوایی قائم: محور دوربین این عکس ها به صورت عمود بر سطح زمین می باشد.

عکسهای هوایی مایل: محور دوربین عکسبرداری با خط قائم بر سطح زمین زاویه تشکیل داده و افق دید عکس محدود است

عکس هوایی بسیار مایل: محور دوربین عکسبرداری زیاد است و افق دید عکس مشخص است.

کاربرد تفسیر عکس هوایی

  • نظامی: در ابتدا از عکس هوایی و تفسیر و بررسی عکس هوایی در بخش های نظامی استفاده شد. در واقع برای بر آورد موقعیت و وضعیت دشمنان، تعداد نفرات، تجهیزات نظامی و .. در نتیجه تفسیر عکس هوایی انجام می شود.
  • تهیه تامین دلیل برای حل دعاوی ملکی: یکی از مهم ترین کاربرد های تفسیر عکس هوایی در کشور ما حل دعاوی ملکی می باشد. در واقع ممکن است اراضی از جانب دولت ملی اعلام شود. یک طرف اختلاف دولت است و طرف دیگر اداره منابع طبیعی می باشد. در نتیجه با بررسی عکس هوایی سابقه احیا قابل بررسی خواهد بود. همچنین ممکن است دوهمسایه بر سر حدود و مرز ها تداخل پیدا کنند. در نتیجه همین امر باعث بروز اختلافاتی می شود. با بررسی مرز های قدیمی ملک به کمک تفسیر عکس هوایی اختلافات قابل حل خواهد بود.
  • تهیه نقشه از مناطق وسیع: یکی از کاربرد های عکس هوایی تهیه نقشه از مناطق بزرگ می باشد. کارشناس به جهت تهیه نقشه از مناطق بزرگ به کمک عکس هوایی به مقیاس عکس توجه می کند.
  • استفاده از عکس هوایی در محیط زیست: با بررسی و تفسیر عکس هوایی تغییر پوشش گیاهی و تغییرات زمین معلوم می شود.

تفسیر عکس هوایی را به چه کسی بسپاریم؟

برای انجام تفسیر عکس هوایی مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی باعث می شود اطلاعات از عکس هوایی به صورت کامل و دقیق حاصل شود.

تفسیر عکس هوایی با استریوسکوپ و دید برجسته ممکن می باشد. در واقع دید عوارض به صورت تک بعدی ممکن نیست و لازم است با دید برجسته تفسیر عکس هوایی انجام شود. با اتمام تفسیر عکس هوایی مدارکی تهیه می شود و این مدارک با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود و قابل ارائه به ادارات خواهد بود.

تفسیر عکس های هوایی برای حل اختلافات ملکی

در صورتی که حدود املاک در یک محدوده مشخص نباشد باعث بروز اختلافاتی خواهد شد. در واقع بسیاری از اختلافاتی که در این مواقع به وجود می آید به دلیل عدم دیوار کشی است و باعث می گردد ملک مجاور به حدود ملک تعارض کرده باشد.

بنابراین قبل از اینکه اختلافات ملکی به وجود آید هر چه زودتر اقدام به معلوم نمودن حدود اربعه ملک خود نمایید. در صورتی که اختلافات ملکی بر سر حدود و مرز ها به وجود آید لازم است تامین دلیلی را تهیه نمود و به مراجع قضایی ارائه نمود.

در واقع لازم است این تامین دلیل تهیه شده نشان دهنده حدود اراضی باشد. بنابراین لازم است سابقه دیوارکشی اراضی در گذشته با انجام تفسیر عکس هوایی بررسی شود.

تفسیر عکس های هوایی امری تخصصی می باشد و برای این کار هم تخصص و هم تجربه مهم است. کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی و یا همان کارشناس رسمی دادگستری می تواند تفسیر عکس های هوایی انجام دهد. و آنجایی که این کار حقوقی است. گزارش کارشناسی وی مورد پذیرش مراجع قضایی قرار می گیرد.

کارشناس پس از تهیه عکس های هوایی از ملک در چند دوره گذشته تفسیر این عکس ها را برای پی بردن به حدود ملک با استفاده از تجهیزات دقیق آغاز می کند. در واقع وی با روش برجسته بینی تفسیر عکس هوایی را انجام خواهد داد. در ادامه با اتمام بررسی عکس هوایی و تشخیص مرز ها جانمایی عکس هوایی بر روی زمین انجام می شود. و نقشه یو تی ام قابل تهیه خواهد بود. سپس گزارشی نیز تهیه می کند و این نقشه با مهر و امضای کارشناس در اختیار مراجع قضایی برای حل اختلاف قرار می گیرد.

 

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما